تک ویت امید

web3 و web5 چیه‌ن و از کجا اومدن؟ – اخبار تکنولوژی

· امید ·

باید خیلی قبلتر درمورد ورژن جدید وب یعنی web3 اید مینوشتم ولی وقتش رو نداشتم. به هر حال بازم دوس داشتم در این مورد توی وبلاگم یه پستی داشته باشم.

اولین چیزی که چشمم رو گرفت توی این مدت ورژن های وب جدید بیشتر از فریم ورک های جاوا اسکریپت دارن عرضه میشن، این از web3 و web5 رو هم که یه مدت زمزمش رو میشنویم.

دلیلی که این خبر در این حد بولد شد، و همه میگفتن این وب ۳ چیه و دیگه از کجا اومده. اون کراشی که بیتکوین و ارز های دیجیتال داشتن و راکد شدن بازار nft داشت دلیل اصلی این بود که این خبر در این حد بولد شد و همه جا ازش حرف میزنن.

در کل ایدئولوژی جالبیه و به نفع مصرف کنندست و خب در آینده به این سمت خواهیم رفت (همین الانم داریم این مسیر رو طی میکنیم).

ولی وب ۳ چیزی نیست که بخواد بحران غذایی مردم کشورهای آفریقایی یا وضع اقتصاد ایران رو درست کنه و بلکه کم کم و خورد خورد به این سمت میریم و اتفاق خاصی نمیوفته.

ولی جریان وب ۵ چیه؟

به خودش میگه پلتفرم وب دی سنترالایز شده،ذو توسط Square توسعه پیدا کرده. ایده ش اینکه اینترنت دی سنترالایز رو بر پایه شبکه بیتکوین ارائه بده  و مردم داده هاشون دست خودشون باشه و خودشون مدیریتش کنن و حتی بتونن روش وبسایتشون رو هاست بکنن. ایده‌ی خیلی خیلی جالبیه ولی ممکنه که اصلا اتفاق نیوفته یا در آینده‌ای دور ببینیمش ولی دنیای تکنولوژی آنچنان قابل چیش بینی نیست و دیدیم توی یه آینده نزدیک وب ۵ رو داشته باشیم و ازش لذت ببریم.