تک ویت امید

زبان برنامه نویسی Carbon – اخبار تکنولوژی

· امید ·

گوگل این هفته در رویداد CppNorth زبان برنامه نویسی جدیدی به نام Carbon رو به عنوان نسخه‌ی بهبود یافته‌ی زبان C++ معرفی کرد.

در طول زمان گوگل زبان‌های برنامه نویسی و تکنولوژی های جدیدی رو برای جامعه برنامه نویسان درست کرده که مورد استقبال برنامه نویسان بوده. زبان برنامه نویسی Go که برای بهبود برنامه نویسی سمت سرور معرفی شده بود و مورد استقبال قرار گرفت. زبان برنامه نویسی Dart که به عنوان جایگزین جاواااسکریپت معرفی شد که البته به این هدف نرسید و تا وقتی که فریمورک فلاتر رو معرفی نکردن استقبال خاصی از فلاتر نشد.

کربن به عنوان نسخه‌ی بهبود یافته‌ی C++ معرفی شده و هدفش کراس‌پلتفرم بودن و همکاری با زبان C++ و مهاجرت کردن سریع و بدون دردسر از C++ به Carbon هست. و از جذاب ترین بخش‌های زبان برنامه نویسی Carbon اوپن سروس بودنشه که توسعه‌ش توسط گیتهاب انجام میشه.

اهداف زبان برنامه نویسی Carbon چیه؟

 • نرم افزار هایی با محوریت پرفرمنس
 • نوشتن،خوندن و درک کردن بهتر کد
 • امنیت و مکانیزنم های تست بهتر
 • توسعه سریع و قابل گسترش
 • قابلیت همکاری و مهاجرت از کد بیس موجود C++

زبان برنامه نویسی Carbon کی قابل دسترس میشه؟

در حال حاضر Carbon یک پروژه‌ی تحقیقاتیه. توسعه دهنده های کربن میخوان بدونن که میشه زبان برنامه نویسی ساخت که مثل C++ سریع باشه با این تفاوت که قابلیت نوشتن و درک بهتری رو داشته باشه که کامیونیتی و بیزنس ها بتونن راحتر ازش استفاده کنن.

سلام دنیاش چطوریه؟

کلمه‌ی Hello, World برای همه‌ی برنامه نویسا آشناست و معمولا میخوان بدنن که توی زبان های مختلف چطوری میشه این string رو پرینت کرد. خب باید بگم توی زبان کربن خیلی جالبه:

package sample api;  
fn Main() -> i32 {
  Print("Hello, world!");
  return 0;
}

نظر شخصی

به شخصه برنامه نویس C++ نیستم اما همیشه C, C++ برام جذاب بوده چون همیشه اختیار بیشتری از برنامه‌ای که مینویسی داری. زبان برنامه نویسی کربن برام خیلی جذابه و دنبالش می‌کنم.